Masaż stóp

Published by Inga Schreier- Boguslawska on

   Dziś trochę przyjemności 🙂 . Masaż stóp. Dla jednych będzie wielką przyjemnością, a dla „łaskotliwych” straszną karą ;). Nasze stopy, jakże spracowane „zwykłym” chodzeniem bardzo lubią być zadbane. Oprócz zabiegów pielęgnacyjnych możemy sprezentować im masaż. Zawsze lepiej profesjonalny u specjalisty (nie powinien kosztować drogo) , lecz i samemu możemy je pomasować. „Łaskotliwym” na pewno będzie łatwiej i przyjemniej. Masaż zaczynamy od dokładnego rozsmarowania oliwki na całych stopach, krążymy ósemki od palców do pięt. Po około minucie możemy zacząć rozcierać palcami obu rąk „mięsiste miejsca”. Może ktoś z branży uśmiechnie się na to sformułowanie, ale naprawdę, pacjenci różnie rozumieją pojęcie kłębików itd. Mówiąc o mięsistych miejscach mam na myśli „poduszeczki” pod palcami i zewnętrzną krawędź stóp. Rozcieranie to może potrwać nawet 3-4 minuty. Dla szerszego działania masażu, przechodzimy z ruchami rozcierania na wierzchnią stronę stopy. Okalamy kostkę boczną i przyśrodkową i kolistymi ruchami rozcieramy ścięgna prostowników palców (wierzch stopy od palców w kierunku łydki). Możemy również poruszać rozluźnioną stopą, krążyć kółka całą stopą i poruszać kośćmi śródstopia (przedłużenie palców w głąb stopy). Zakańczamy ponownymi ósemkami całych stóp jak również głaskaniem- można je porównać do poprawiania niewidocznej skarpetki na stopach. Masaż stóp- podstawowy z reguły trwa około 15 minut. Im masażysta wprawniejszy tym mniejsze łaskotki odczuwa osoba bardzo wrażliwa na nie. Zamiast oliwki można użyć oczywiście rozmaitych kremów, balsamów, maseł, lecz one szybko się wchłaniają w trakcie masażu i co chwilę trzeba dokładać co jest mało komfortowe zarówno dla masującego jak i osoby masowanej.
Działanie masażu stóp jest bardzo szerokie. Od miejscowego odżywienia skóry, poprawienia ukrwienia, do ogólnoustrojowego. Stopy są zaopatrzone w tysiące receptorów odpowiadających naszym narządom wewnętrznym, mięśniom. Odpowiednio pobudzane receptory mogą przynieść działanie lecznicze, ale to już opiszę w temacie : Masaż reflektoryczny stóp. Masaż klasyczny chcąc nie chcąc również pobudza te receptory, dzięki czemu po zabiegu powinniśmy się poczuć rozluźnieni i wypoczęci.


2 Comments

pedive · 4 grudnia 2017 at 10:24

Masaz stóp jest zbawienny:) dla samych stóp ale i dla całęgo organizmu. Mozna robic go samodzielnie, ale przyjemniej i dokładniiej zrobi to ktoś drugi.

Alicja · 23 maja 2018 at 14:23

Oj zgadzam się. Im człowiek starszy, tym bardziej docenia taki masaż. Świetny tekst!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Modyfikacja motywu Rosedesign.pl

0Shares